Вести

МАРТИНОВИЋ: ПОЛИТИЧКО ОСВЕЖАВАЊЕ ВЛАДЕ

Мислим да ће сигурно доћи до реконструкције Владе и њеног политичког освежавања, истакао је у интервјуу ФоНету заменик шефа посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Александар Мартиновић и подсетио да су у току унутарстраначки избори који ће подићи њен квалитет рада.

После одређеног времена анализира се рад сваког министра и даје шанса неким новим људима да ураде оно што њихови претходници можда нису урадили или нису урадили на најбољи могући начин, објаснио је Мартиновић, истичући да је то једна од новина које је у политички живот Србије увео председник СНС и премијер Александар Вучић.

Упитан да ли је СНС задовољна коалиционим партнерима, Мартиновић је одговорио да је његов утисак да целокупну политику реформи у Србији у потпуности и до краја носе Вучић и СНС, која од својих коалиционих партнера очекује исти степен посвећености реформама.

У своје име могу да кажем да нисам увек до краја задовољан понашањем појединих функционера из других партија које су у коалицији са СНС, напоменуо је Мартиновић и оценио да из њихових изјава можете да наслутите да се они на неки начин ограђују од политике коју воде Вучић и Влада.

На неки начин шаљу поруку да све то што се ради, борба против криминала и корупције, хапшење тајкуна, смањивање плата, смањивање пензија, да то ради Вучић, док они као да у принципу нису за то, али ето шта да се ради, ту су у Влади и немају куд, илустровао је Мартиновић.

Не кажем да се тако понашају све политичке странке и не кажем да се тако понашају сви функционери свих политичких странака, додао је он, али је чињеница да има таквих појединаца.

Апелујемо на наше коалиционе партнере да такве своје функционере мало утишају и да им скрену пажњу да Влада мора да води јединствену политику и да свако онај ко жели да остане у влади са СНС мора заједно са нама да носи терет одговорности за оно што Влада ради, поручио је Мартиновић.

На питање о односима са Социјалистичком партијом Србије, Мартиновић је узвратио да ће коначну реч о томе дати председник СНС и највиши органи странке, али је његово мишљење да свако ко жели да буде у коалицији са СНС мора да покаже "срчаност, борбеност и енергичност у реформама" какву показују Вучић и министри из СНС.

Поводом евентуалне промене на челу Владе, што је као једну од могућности навео Вучић, говорећи о реконструкцији, Мартиновић је истакао да не види другу политичку личност која би могла тако добро да води Владу.

Он верује да се то неће десити, али препознаје поруку Вучића да му није најбитнија функција, већ да се уради посао због којег је преузео функцију премијера.

Мартиновић наглашава и да нема подела у СНС и, подсећајући да је Вучић једногласно изабран за председника странке, истиче да се ту ништа у међувремену није променило. Захваљујући Вучићу, СНС "ужива толики углед у народу какав ужива", оценио је Мартиновић и напоменуо да СНС није секта, већ демократска и државотворна странка.

Због тога смо отворени за све за које сматрамо да могу да нам помогну да направимо од Србије добро уређену државу, рекао је Мартиновић, одговарајући на питање да ли у СНС има незадовољства што се на јавне функције именују људи који су некада били на противничкој страни.

Вероватно има појединаца који мисле да таква решења нису добра, али је Мартиновић убеђен да огромна већина чланова странке прихвата такву политику њеног председника, која значи "пружити руку свима који имају довољно знања и воље да помогну" на добробит Србије.

Он сматра да је влада у сенци "политичка лакрдија, неуспео и апсурдан покушај" и наглашава да су у њој људи који су годинама били министри и "нису урадили ништа добро за грађане, а сада им шаљу поруку да су то неки нови људи за које треба гласати на следећим изборима".

Премијер те владе је председник Владе Војводине који је на тој функцији "са тако малом подршком у народу, што говори да му апсолутно није стало ни до чега сем до голе власти".

Према оцени Мартиновића, "свима у Војводини" је јасно да Бојан Пајтић и Демократска странка "беже од избора" и да више не уживају никакав легитимитет".

Митингом најављеним за април у Новом Саду, на годишњицу Владе Србије, СНС жели, пре свега, да покаже "снагу, своју спремност да преузме одговорност за вођење јавних послова у Војводини".

Што се тиче притисака, мислим да неки посебан притисак није неопходан. Пајтић ће пасти пре или касније, или ће сам поднети оставку или ће доћи до расписивања покрајинских избора, објаснио је Мартиновић, поводом питања да ли је митинг СНС притисак на покрајинске власти да се распишу избори.

Мартиновић наводи да је сасвим логично да се митинг одржи у Новом Саду, за који сматра да је "напредњачки", као што су и "парламентарни избори показали да је Војводина у највећем делу напредњачка".

Он је најавио да ће скуп бити миран и достојанствен и да "нико неће бити насилним путем свргаван са власти, као што је то радио ДОС 2000.године", нити "упадати у покрајинске институције".

Осврћући се на унутарстраначке изборе, Мартиновић је подсетио да су они редовни и да се ради о изборима за председнике месних, општинских и градских одбора СНС, што је и обавеза по Статуту странке и требало би да се заврше до 15 маја.

Према речима Мартиновића, унутарстраначки избори ће послужити као нека врста политичке конкуренције унутар СНС, јер ће свакоме бити могуће да се кандидује, али ће коначну реч о предложеним кандидатима дати делегати на изборним скупштинама општинских, односно градских одбора.

Могуће је да, после њих, дође до реконструкције Главног, односно Извршног одбора, додао је Мартиновић, док ће о евентуалним промена у Председништву странке коначну реч дати председник СНС, кога је странка бирала прошле године.

Генерални секретеријат странке, као нов орган странке, објашњава Мартиновић, имао би улогу политичког координатора унутар странке, односно водио би рачуна да се политика странке са највиших страначких органа преноси на ниже.

Упитан о раду Скупштине Србије и предстојећој седници на којој ће бити разматран Предлог закона о Београду на води, Мартиновић је најавио да ће га образлагати премијер, "који је и најзаслужнији што је уопште дошло до тог пројекта који је велика развојна шанса за Србију".

Одговарајући на питање да ли би било боље да је Скупштина састављена по неком другом изборном систему, Мартиновић је оценио да није нелегитимно отворити ту тему и да је СНС спремна да о томе води дијалог.

У том случају је неопходна најшира јавна расправа, истакао је Мартиновић, да би се, после постигнутог консензуса, ако се сматра да је потребно променити изборни систем, то заиста и урадило.

Осврћући се на изјаву новинарке Данице Вученић о томе зашто напушта новинарство, Мартиновић је рекао да никада није био позиван у емисију "Један на један" Радио-телевизије Војводине (РТВ), коју је она водила, али да неке његове колеге из СНС јесу и да су се одазивали тим позивима.

По сазнањима које има Мартиновић, сви функционери СНС који су позивани у ту емисију, том позиву су се и одазвали.

Наравно та емисија, као и многе друге, тако су конципиране да се, углавном кад је саговорник из СНС, помало и провоцира, помало доводи у непријатну ситуацију, сматра Мартиновић, али мислим да није било примера да се неко није одазао том позиву.

Ако неко из РТВ покушава да свали кривицу на СНС због тог што "госпођа Вученић више не жели да води ту емисију", онда апсолутно греши, закључио је Мартиновић.