Одржана свечана седница Скупштине Општине Рума - 2018. година рада и труда
Поводом Дана Општине Рума и великог јубилеја прославе стогодишњице присаједињења Срема Србији данас је у Малој сали Културног центра „Брана Црнчевић“ одржана свечана седница Скупштине Општине Рума.
Седница је почела химном Србије у извођењу солисте Београдске опере, Оливера Њега, коју је потом свечано отворио председник Скупштине општине Рума, Стеван Ковачевић.
„Када су тог 24. новембра 1918. године народни представници из читавог Срема сабрани на иницијативу др Жарка Миладиновића и уједињени око његовог политичког предлога да Срем прогласи присаједињење са Краљевином Србијом, независно од тога шта ће сутрадан учинити Велика народна скупштина у Новом Саду и какав ће став о томе заузети Народно веће у Загребу, 24. новембар је постао остварење вековног сна политичког и правног обједињења српског народа, али и свих словенских народа на овим просторима. Требало је да од тог догађаја прође читав век да би одборници Скупштине Општине Рума прошле године усвајањем Одлуке о празнику општине заокружили овај датум као најзначајнији у календару не тако дуге, али значајним догађајима богате историје овог града. Постоје многи датуми у историји Руме којима можемо да се поносимо, али не постоји ниједан који у себи у тој мери манифестационо носи румско име, а суштински је део државотворне истоијске баштине целог српског народа", рекао је Ковачевић и истакао да је то одлука којом је Општина Рума повратила своје идентитетско памћење, јер грб, застава и празници једне заједнице нису пуки симболи, већ суштински тумачи идентитета и самосвести тих заједница.
„Том одлуком растали смо се од свог крњег идентитета и кренули путем њеног заокружења. Установљавајући 24. новембар као Дан општине, ми смо обновили једном насилно прекинути дијалог са својим часним прецима, дајући им до знања да смо разумели њихове поруке", закључио је Стеван Ковачевић.
Празници су прилика да се освежи колективно памћење и да се заједница приупита и сама оцени да ли је достојна и дорасла времену које јој је поверено и шта ће оставити генерацијама у наслеђе, рекао је Ковачевић. Управо је овај празник био прилика да се у филму „Рума између два празника“ прикаже шта је то урађено у претходних годину дана, од проширења старих и довођења нових инвестиција, улагања у инфраструктурни развој, до унапређења система социјалне заштите, образовања, спорта и културе.
„2018. година је била година рада и труда. Све ово што смо видели на филму је заслуга свих вас, одборника и већника, а посебну захвалност како покрајинским органима, тако дугујемо и Републичкој Влади, јер смо имали јаку подршку и надлежних министарстава и председника Републике. Пет посета председника републикеАлександра Вучића у протеклом периоду током отварања великог броја фабрика, је нешто што нам је дало елана. Није случајно што смо овај дан одабрали за Дан општине, јер су ти историјски догађаји нешто на шта треба да будемо поносни и што смо у овом моменту ми ти који организујемо обележавање стогодишњице присаједињења Срема Краљевини Србије. Ништа не почиње, нити се завршава са нама. Ми смо ту којима је нешто поверено, имамо обавезу да то чувамо, увећавамо и предамо нашим потомцима", обратио се гостима на Свечаној седници председник Општине Рума, Слађан Манчић.
Посебну захвалност Манчић је изразио и компанијама које су одлучиле да свој капитал унесу на територију румске општине.
Ово је била прилика да се помену и поједине компаније које послују на територији Руме, међу којима и Хачинсон, француски инвеститор који производи делове за аутомобиле. Уговорна обавеза ове фирме је била да упосли 200 радника. Субвенције које су добили од државе у том моменту су биле 1,95 милиона евра. Тада се коментарисало како се радна места у Србији скупо плаћају. Компанија Хачинсон у овом моменту у Руми запошљава 1350 радника и у изградњи је пети погон који ће запослити 200 нових радника. То је, наглашава Манчић, показатељ рада Републичке Владе, политике привлачења инвестиција и политике рада локалне самоуправе у Руми.
Председник Манчић се на свечаности у Културном центру захвалио свим, како је рекао, искреним пријатељима нашег града и општине, који су својим присуством дошли да увеличају прославу великог празника.
Јовану Воркапићу, директору Републичке Дирекције за имовину, који је и прошлогодишњи носилац признања почасни грађанин Руме, Дамиру Зобеници, потпредседнику Скупштине АП Војводине, Ђорђу Милићевићу, потпредседнику Владе АП Војводине, др Хорсту Бајеру, градоначелнику Берзенбрика, је данас указана посебна част и председник Општине Рума им је уручио монографију нашег града, књигу „Рума у Срему кићеном".
О важности Руме и Срема у историји српског народа говорили су и представници Покрајине: Дамир Зобеница, потпредседник Скупштине АП Војводине и Ђорђе Милићевић, потпредседник Владе АП Војводине.
На свечаној седници Скупштине Општине данас су додељена и признања заслужним грађанима и компанијама.Публика је уживала и у пригодном програму који су извели глумци Народног позоришта у Београду. Глумац Иван Томашевић, је све присутне вратио век уназад и подсетио нас на спремност и издржљивост српске војске у Великом рату. Електрични гудачки квартет "Dinamika music" извео је неколико традиционалних композиција, док је програм затворио глумац Тихомир Арсић.